Światowy Dzień Długu Ekologicznego 2019 przypadł na 29. lipca!
Oznacza to, że od dziś (30.07.2019) cały świat żyje na ekologiczny kredyt, zużywamy o 1,75 razy za dużo. I zużywamy coraz więcej. Oczywiście to uśrednione dane. Rekordziści w Katarze powiększają swój dług wobec planety 10 lutego, w Polsce 19 maja. Tymczasem mieszkańcy Ekwadoru dysponują swoimi zasobami do 14 Grudnia.
Szacowanie Dnia Długu Ekologicznego (DDE) opiera się na dwóch naukowych pojęciach: śladu ekologicznego i biologicznego potencjału Ziemi do regeneracji (biocapacity). Innymi słowy DDE to szacowanie ilość hektarów powierzchni lądów i mórz potrzebnych do regeneracji zasobów zużytych na konsumpcję i absorpcję odpadów. Sukcesywnie od 1971 roku powiększamy swój dług wobec planety – zużywamy więcej niż planeta jest w stanie zregenerować. Dlatego konieczne jest podejmowanie radykalnych działań, które pozwolą odwrócić ten negatywny w skutkach trend i zaangażować musimy się wszyscy. Zarówno osoby prywatne jak i przedsiębiorcy. [1] ,[2]
[3]
Od lat organizacje środowiskowe rekomendują zmianę zachowań, które mogą zahamować degradację naszej planety. Oznacza to, że musimy zaprzestać rabunkowej gospodarki naszymi zasobami i zmienić nasze nawyki poprzez m.in.:
- eliminację emisji zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych,
- zwiększenie udziału OZE w bilansie energetycznym,
- ograniczanie rybołówstwo,
- zaprzestanie wycinki lasów,
- zmianę sposobu codziennego podróżowania (rower, komunikacja miejska, samochody elektryczne),
- zaprzestanie marnowania żywności i produkcji odpadów,
- zwiększanie świadomość o zagrożeniach środowiskowych.
U podstaw działalności naszej Grypy jest podejmowanie działań, które skoncentrowane są na ochronie środowiska naturalnego. Dlatego:
- pracujemy tylko z surowcami naturalnymi, odnawialnymi ( lub szybko-odnawialnymi) i biodegradowalnymi. Opieramy się na optymalnym wykorzystaniu zasobów;
- wyeliminowaliśmy formaldehyd,
- chronimy zasoby wody pitnej. Do produkcji naszych klejów można wykorzystać wodę słoną, zanieczyszczoną czy opadową;
- redukujemy zużycie energii zarówno na etapie przygotowania kleju jaki produkcji płyt drewnopochodnych;
- eliminujemy zbędny transport, tym samym emisję CO2 do atmosfery;
Uważamy, że bardziej ekologiczny świat jest możliwy i w każdej dziedzinie życia można znaleźć optymalne rozwiązania. Mamy nadzieje, że cała branża materiałów drewnopochodnych przyłączy się z nami do ruchu #movethedate* i z każdym rokiem nasz dług ekologiczny będzie mniejszy.
*#MoveTheData to inicjatywa mająca na celu przesunięcie Dnia Długu Ekologicznego na 31 grudnia 2050 (lub wcześniej). Instytucje, osoby publiczna jak i zwykli obywatele deklarują w mediach społecznościowych swoje cele ekologiczne oraz zaangażowanie w ich realizację.
Branża materiałów drewnopochodnych bardziej przyjazna środowisku- To nasz cel.
Źródło:
[1] – Earth Overshoot Day- https://www.overshootday.org/about/
[2] – WWF – https://www.wwf.pl/
[3]- France 24- https://www.youtube.com/watch?v=X5gwwOymbic&feature=youtu.be