Optymalne wykorzystanie zasobów

By in ,

Zrównoważony rozwój! Obieg zamknięty! Optymalne wykorzystanie zasobów!

[1]

To nasza planeta dostarcza nam zasobów. Zasobów, które zaspakajają wszystkie nasze potrzeby zarówno podstawowe jak i luksusowe. Wszystko co jest nam potrzebne do życia i czym się otaczamy pochodzi z ziemi lub jest jej „owocem”. Nawet tworzywa sztuczne w znakomitej większości powstają z ropy naftowej i gazu ziemnego[2]. Ich nadmierne wykorzystanie to  nie tylko „wyspy śmieci” czy martwe zwierzęta ale też bezsensowne marnotrawstwo drogocennych zasobów.

Dane  są przerażające- 100 mln ton żywności jest bezpowrotnie marnowane. Bo kupujemy za dużo. Bo nie stosujemy się do racjonalnych norm produkcji żywności. Bo nie potrafimy zagospodarować tego co jest nam niepotrzebne. Fakt, że 2/3 wyrzucanej przez każdego z nas żywności nadawałaby  się do spożycia brzmi dramatycznie w kontekście blisko 100 mln ludzi na świecie cierpiących z powodu głód. [3],[4]

Brakuje wody pitnej, ryb  a nawet tlenu. Dewastujemy naszą planetę eksploatując surowce mineralne i energetyczne (górnictwo).  W niewiarygodnym tempie wycinane są drogocenne drzewa a monokultura upraw i hodowla na masową skale przyczyniają się do dewastacji środowiska.
Konsumujemy, zużywamy, marnujemy więcej niż natura jest w stanie zregenerować w ciągu roku- dlatego zaciągamy coraz większy dług od przyszłych pokoleń (DDE) .

W oparciu o powyższe konieczne są  zmiany sposobu produkowania i zarządzania przedsiębiorstwami oraz zmiany poglądu i codziennych zachowań społeczeństwa- w sposób bardziej zgodny z zasadą zrównoważonego rozwoju.

                                                                                                                    [5]

Efektywne gospodarowanie zasobami ma związek z wykorzystywaną ilością materiałów, stosowaniem surowców wtórnych, jak również energią potrzebną do produkcji. Należy oszczędniej gospodarować surowcami  od momentu ich pozyskania po etap usuwania odpadów. [5]

Każdego dnia możemy przeczytać lub u słyszeć o  zaleceniach życia codziennego, które pozwolą na oszczędność tych zasobów jak choćby- unikanie jednorazówek, picie wody z kranu zamiast butelkowej czy konsumpcje żywności produkowanej lokalnie. Nie brak też deklaracji wielkich korporacji, które uwzględniają w swoich strategiach zmiany mające na celu ochronę zasobów, energooszczędność, racjonalny transport a w konsekwencji zmniejszenie śladu węglowego na całym cyklu życia produktu czy usługi. [6]

Doskonałym przykładem podejścia do zrównoważonego gospodarowania zasobami są wertykale gospodarstwa rolne w centrach największych miast. Takie podejście do uprawy roślin rozwiązuje szereg problemów środowiskowych z którymi styka się rolnictwo każdego dnia oraz odpowiada na zapotrzebowanie społeczeństwa na świeżą i zdrową żywność.

[6]

Tradycyjne rolnictwo zlokalizowane daleko od miast wymaga wielkiej powierzchni uprawy i obciążającego środowisko transportu.  Narażone jest na wszystkie naturalne klęsk i nigdy nie wiadomo czy uda nam się zebrać plony zgodne z założeniami . W laboratoryjnych warunkach upraw bionicznych mamy pełną kontrolę. Wyeliminowane zostały pestycydy zbędne nawozy sztuczne oraz modyfikowane, bardziej odporne nasiona. Pozwala to  uzyskać smak tych owoców i warzy z dzieciństwa, o których opowiadają nasi rodzice i dziadkowie. Bliska odległość od klienta minimalizuje transport tym samym zmniejsza się emisja CO2 do atmosfery oraz liczba wypadków na drogach. [7]

                    

 

Co nas łączy z wertykalnymi uprawami roślin?

Podejście i zrozumienie problemu. Produkcja naszych klejów opiera się również na: eliminacji transportu, precyzyjnym planowaniu produkcji i eliminacji odpadów co oznacza racjonalne wykorzystanie zasobów. Realizujemy te same postulaty:

  • eliminujemy emisję CO2  o 80-90 %   dzięki produkcji just in time.
  • korzystamy  tylko z naturalnych składników;
  • zapewniamy bezpieczeństwo dla zdrowia ludzi na każdym etapie produkcji i użytkowania naszego produktu;

Nasza filozofia zgodna jest z zasadą racjonalnego wykorzystania i ochrony zasobów. Poczynając od ochrony zasobów wody pitnej. Bo do produkcji naszego kleju można wykorzystać  wodę zużytą , opadową lub słoną kończąc na samych surowcach, z których klej jest wytwarzany. Są one naturalne i ogólnie dostępne. Wykorzystywane przez nas surowce są odpadami, produktami ubocznymi czy recyklatami pochodzącymi z przemysłu przetwórstwa spożywczego lub kosmetycznego.

Kleje z rodziny GreenBond™,  nie tylko same w sobie mogą być produkowane z surowców odnawialnych ale także mogą być zastosowany do produkcji recyklingowej. Co więcej niezwykle istotną właściwością naszych  żywicy ,  jest cecha wiązania formaldehydu. Dzięki temu produkcja z odpadów zawierających formaldehyd (np. drewna recyklingowego) staje się bezpieczna dla zdrowia ludzi.

Kolejnym bardzo ważnym etapem strategii ochrony zasobów jest niski współczynnik zużycia energii. Eliminacja energochłonnych procesów kondensacji i mieszania przy produkcji kleju to oszczędność surowców kopalnych (w Polsce ponad 80% energii pochodzi bardzo z węgla) [8

              

Nasze doświadczenie pokazuje, że bardziej ekologiczne rozwiązania można znaleźć w każdej dziedzinie i na każdym etapie produkcji. Dlatego staramy się inspirować i zachęcać naszych partnerów biznesowych do wdrażania praktyk zgodnych z zasadą zrównoważonego rozwoju.

 

 

 

Źródła:
[1]- https://pxhere.com/en/photo/853847 

[2] https://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/plastik-a-klimat-367 
[3] https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/other/raport-w-2018-r-ponad-113-mln-ludzi-cierpia%C5%82o-skrajny-g%C5%82%C3%B3d/ar-BBVwWy9
[4]  https://foodfakty.pl/marnotrawstwo-zywnosci-problemem-xxi-wieku
[5] Nick Youngson CC BY-SA 3.0 Alpha Stock Images
[6]  https://ec.europa.eu/environment/basics/green-economy/efficiency/index_pl.htm
[7] http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C411114%2Crolnicy-w-centrum-metropolii.html
[8] https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Renewable_energy_statistics/pl